RUSKÉ PIKANTÉRIE OČAMI CUDZINCA


Moskovské ženy
Ženy tam chodia vo vysokých čižmách, priliehavých šatách, rozopnutých blúzkach z ktorých im trčia prsia a majú výrazne na červeno namaľované pery. Po Červenom námestí sa navyše premávajú tak, že každá má v jednej ruke cigaretu a v druhej fľašku piva. Ako som sa dozvedel, je to v súlade so súčasnou módou. V Rusku voľakedy bolo iba veľmi nekvalitné pivo, a teraz tam prišli spolu s kapitalizmom pivovary. Na pivo prebieha obrovská reklamná kampaň, čo má takýto vplyv na mládež. Piť pivo je tam prestíž. Neskôr som sa tiež dozvedel, že objemy, aké dokážu predať špičkové západné značky v Moskve, nepredajú ani v New Yorku. Mladé Rusky radšej budú spávať na zemi a jesť suchý chlieb, ale budú vyzerať perfektne.


Alkohol
Rusi nikdy nepijú vodku z fľaše, radšej ju desiati budú piť z jednej obitej porcelánovej šálky. Krásne je, že keď sa medzi sebou rozprávajú, tak nehovoria o objemových množstvách, ale o hmotnostných. Čiže si dávajú 50 gramov alebo 100 gramov, čo je pol deci alebo deci. Samozrejme zväčša pijú 100 gramovú. Vždy vodku zajedajú. Je tam neuveriteľný alkoholizmus a ruskí lekári tvrdia, že to bude mať vplyv na degeneráciu populácie. Chalani tam popíjajú pivo či vodku od dvanástich rokov.


Cestovanie
Rusi strašne veľa cestujú a lístky si kupujú na meno. Pri ich zakupovaní musíte predložiť pas a na lístok vám potom napíšu meno. Keď som argumentoval, že to je obmedzovanie slobody, tak mi odpovedali, že je to práve naopak. Pred pár rokmi totižto skúpili mafiáni všetky lístky na jeden vlak a predávali ich niekoľkonásobne drahšie. Takto sa tomu podarilo zamedziť.


Červené knižky
Stál som v Petrohrade v rade na lístky už asi hodinu a pol. Konečne som postúpil tesne pred okienko, keď ma zrazu predbehol dedo, ktorý mal nejaký červený preukaz. Vytiahol ho a ľudia ho automaticky pustili dopredu. Mne sa to však nepáčilo, tak som mu poklepal po pleci. Keď sa obrátil, ukázal som mu medzinárodný novinársky preukaz, ktorý je takisto jasno červený. Keď to zbadal, tak ma s obrovským rešpektom pustil pred seba a zakričal na celú halu: ,,Maladec", čo je v Rusku veľká pochvala. Myslel si totižto, že som nejaký hrdina ZSSR, vojnový veterán, alebo revolucionár, pretože len títo ľudia majú červené preukazy a majú právo sadnúť si v prostriedkoch hromadnej dobravy. Rusi sú totižto veľmi netolerantní, nepustia nikoho do dverí ani sadnúť si. Pustia len toho, kto má takýto preukaz.


Ekológia
Rusi majú veľa miesta a nie sú zrovna ekologicky zameraní. Nájdu veľký zdroj uhlia, spravia pri ňom baňu, okolo nej postavia sídlisko pre niekoľko tisíc ľudí a školu. Keď sa skončí ťažba alebo baňa vybuchne, tak jednoducho všetkých ľudí vysťahujú a sídlisko nechajú tak, bez energie, bez tepla. Ruské rodiny majú preto trojizový byt rozdelený na kuchyňu, obývačku, v ktorej aj spia, na hosťovskú izbu a tretia miestnosť je sklad. Vždy sú pripravení na presídľovanie.


Opravári
Bol som svedkom toho, ako opravovali jeden ťažobný stroj. Najprv ho tri dni oblievali naftou, potom ho zapálili, ďalšie tri dni horel, potom ho zahasili, rozobrali, rýchlo opravili a zmontovali.


Navštívte aj stránku autora, cestovateľa a fotoreportéra Dušana Knapa: www.knapphoto.com